1. Her şeyden önce burada paylaştıklarım kesin doğrular değildir. Sizi ne mutlu ediyorsa onu yapmakta özgürsünüz ve tabi ki onu yapın! Fotoğrafçılık her şeyden önce bir keyif işidir. Siz bu keyfin tadını çıkarırken zaman içinde kendi doğrularınızı keşfedin.
 2. Her şeyden önce fotoğrafa resim demeyin. Resim çekilmez çizilir. Siz fotoğraf çekiyorsunuz. Bunu unutmayın. Belki görsel diyebilirsiniz ama o da biraz zorlama olacaktır. Sonuç itibari ile fotoğraf ile resim kesinlikle aynı değildir.
 3. Fotoğraf makineniz her daim yanınızda olsun. Her fırsatta fotoğraf çekin. Shutter ömrü konusu ile kendinizi sınırlamayın. Makinenizin shutter ömrü bitene kadar zaten siz başka bir üst model makineye geçeceksinizdir. Ayrıca shutter değiştirilebilir. Shutter ömrü ile kendinizi çok sınırlamayın.
 4. Oturduğunuz yerden fotoğraf çekemezsiniz. Dışarı çıkın ve fotoğraf çekin. Çok mu yoğun bir iş hayatınız var? Kimin yok ki? Fotoğraf çekmek için kendinizi zorlayın. Uyku güzel birşey ama hafta sonu erken kalkıp şehri keşfe çıkmak yerine uyursanız fotoğraf çekemezsiniz.
 5. Fotoğrafçılıkta hangi seviyede olmayı planlıyorsunuz? Kendinizi tartın. Yani fotoğrafçılığa ne kadar vakit ayırabileceksiniz? Ne kadar emek verebilirsiniz? Bu hedefe ulaşmak için sabır gösterebilecek misiniz? Örneğin hedefiniz fotoğraf tekniklerine hakim biri olmak ise başlangıçta iyi bir kamera ile başlangıç yapabilirsiniz. Ama hedefiniz eşe dosta gösterebileceğiniz kareler çekmek ise compact bir kamera işinizi görecektir.
 6. Fotoğrafçılıkta ilerlemeden önce kendinize bir hedef belirleyin ve fotoğrafta ilk önce o yönde kendinizi daha çok geliştirin. Örneğin gece manzarası, portre ya da sokak fotoğrafçılığı gibi…
 7. Belirlediğiniz fotoğrafçılık hedefinize göre ekipmanlarınız almanız daha uygun olacaktır. Örneğin makro çekime uygun bir tripod daha farklı özelliklere sahiptir. Tabi ki lensler de öyle, vb…
 8. İyi bir fotoğrafçı, fotoğrafçılık tekniklerini iyi bildiği kadar kamerasını kullanmasını da iyi bilen kişidir. Kameranınız nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, ansiklopedik teknik bilgi bir işe yaramayacaktır. İyi bir fotoğrafçı olmak teknik bilgi yanısıra sizin kameranızı kullanma kabiliyetiniz ile de orantılıdır.
 9. Her Türk gibi davranmayın. Fotoğraf makinenizin kullanma talimatını mutlaka okuyun.
 10. Bir ekipman almadan önce mutlaka fotoğraf ustalarına danışın. Sizin bilmediğiniz ama onların daha önce tecrübe ettikleri birçok detay olabilir. Boşuna bütçe kaybınız oluşmasın.
 11. Tabi ki bir fotoğrafçılık kursuna gitmeniz daha faydalıdır. Ama zaman ve imkan bulamıyorsanız internette fotoğrafçılık ile ilgili her türlü makaleye ve teknik anlatıma ulaşabilirsiniz. Hatta kamera marka ve modeline göre nasıl kullanacağınızı gösteren bir sürü video ve makaleye de rastlayabilirsiniz. Eğer sabır gösterebilirseniz bunları mutlaka inceleyiniz.
 12. Makinenizi aldınız. Fotoğrafçılığa başladınız. Gözünüzün gördüğü herşeyin fotoğrafını çekmeye çalışacaksınız. Merak etmeyin. Bu yakında geçer! Hiçbir fotoğraf makinesinin gözün gördüğü mükemmellikte fotoğraf çekemediğini zamanla anlayacaksınız. Böyle olunca göze güzel gelen karelerin bazen fotoğrafta yavan durabildiğini göreceksiniz. Bu tecrübe ile fotoğrafın hikayesi, mesajı, kompozisyonu, ritmi, sanatsal değeri olmasının önemini anlayınca çekim sayınız düşecek.
 13. Sokakta her gördüğünüz kediyi ya da köpekleri çekmeye çalışacaksınız. Merak etmeyin bu da geçer! Ama çekmenizde de bir zarar yoktur.
 14. Kendinizi zorlayın. Mümkünse kameranızın otomatik ayarları yerine manüel ayarları ile çekim yapın. Fotoğraf terimlerini ve tekniklerini kullanmasınız bile bilin. Örneğin ISO, diyafram, enstantane ayarları nedir, ne işe yarar bilin. Ve manüel ayarlar ile çekim yapmaya çalışın.
 15. Unutmayın kendinizi zorlamazsanız kendinizi geliştiremezsiniz. Onun için kolaya kaçmadan çekimler yapın. Makine ayarlarınızı iyice öğrenin. Çeşitli ayarlarda nasıl sonuçlar aldığınızı denemeler yaparak keşfedin.
 16. Daha önce çekilmiş kareleri çekmenizde bir sorun yoktur. Kendinizi farklılaştırmak amacıyla sanatsal fotoğraflar çekmeye çalışarak kendinizi kasmayın. Bir Kız Kulesini, Galata Kulesini zaten herkes çekiyor diye çekmemezlik yapmayın. Sizin de arşivinizde bu kareler olsun ve diğer çekilenler ile nasıl bir fark var inceleyin.
 17. Siz usta ya da bir profesyonel fotoğrafçı henüz değilsiniz. Bu nedenle çekilmemişi çekmek peşinde olmaktansa daha önce çekilmiş fotoğrafları çekerek tekniğinizi geliştirin ve ustaların çektikleri ile mukayese edin. Beğenene kadar çekimlere devam edin. Sizin de güzel ve mükemmel bir Galata Kulesi fotoğrafınız olunca diğer yerleri de çekin.
 18. Çektiğiniz fotoğrafı nasılsa photoshop ya da başka bir görsel işleme programı ile (image edit) düzeltirim diye rahata kaçmayın. İlk başta makineniz ile sorunsuz ve güzel bir kare yakalamaya çalışın. Yani photoshop ile düzeltilmeye ihtiyacı olmayan bir fotoğrafı çekmeyi hedefleyin.
 19. Fotoğrafçılıkta sınırsız teknikler ve olanakları onları uygulamasanız bile neler olduğunu bilin. Örneğin, HDR, timelapse, hyperlapse, uzun pozlama, ışıkla boyama, makro çekim, yakın çekim, silüet çekim, speed photo, HDTR, DRI, panography, infrared photography, multi exposure (çoklu çekim), pin hole, yıldız pozlama (star trail), bokeh photography gibi tarzları ve kavramları uygulamasanız bile bilin.
 20. Kendinizi sürekli geliştirmeye çalışın. Fikirlerine katılmasanız bile fotoğraflarınızı başkalarına özellikle duayenlere göstererek onlardan fikir alın. İmkanınız varsa usta fotoğrafçıların yanından ayrılmayın. Onlara sürekli sorular sorun. Soru sorabilmeniz soru sorabilecek kadar bilginizin olduğunu gösterir. Sorulacak sorularınız ya da fotoğrafçılıkta aşmanız gereken sorunlarınız yoksa kendinizden şüphe edin.
 21. Fotoğraf çekmeye başlamadan önce mutlaka kameranızın ayarlarını kontrol edin. Bir önceki çekim ayarları ile o anki çekim şartları aynı olmayabilir. ISO, diyafram, enstantane, white balance, exposure delay, picture control ayarlarını değiştirmeniz gerekebilir.
 22. Çekeceğiniz fotoğrafların gerekliliklerini düşünün. Örneğin vivid ayarında çekimler çiçek gibi çok baskın renkleri olan karelerde iyi sonuç vermeyecektir. Ya da gece çekimlerini yaparken tripod kullanmanız gerektiğini bilin.
 23. Vizörden bakmadan önce alıcı bir gözle fotoğrafı çekeceğiniz sahneyi inceleyin. Bakmayın görün ve bu ortama göre kadraj ve ayarlarınızı yapın.
 24. Fotoğraf makinenizi çok seviyorsunuz ve sosyal medyada herkesin ne kadar havalı bir fotoğraf makinenizin olduğunu görmesini istiyorsunuz. Profesyoneller ya da Forumlarda bilgi paylaşma siteleri dışında kimse sizin hangi kamerayı kullandığınızı umursamaz. Zaten fotoğrafı siz çekiyorsunuz. Kamera değil. Eğer aksi bir durum var ise fotoğraflarınızın altına makinenizin ismini koyun kendinizinkini değil. Size sorulduğu zaman kamera ve lens özelliklerini paylaşırsınız.
 25. Kameranızın yüzünüzü kapladığı bir profil fotoğrafınız olmasın. Bu eşsiz bir buluş değildir. Sosyal medyada herkesin buna benzer fotoğrafları var. Siz herkesin yaptığını yapmayın; siz nevi şahsına münhasır olun diye düşünürüm.

 

Yazan : Bedri Edis Yılmaz
www.iebc.net – www.bedriyilmaz.com.tr

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

ÜRÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Günümüzde satış amaçlı her ürün için reklama ihtiyaç duyuluyor. Potansiyel

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Son Trendler

Dünyanın en çok bilinen ve tıklanan fotoğraf sitelerinden Shutterstock, geçtiğimiz

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Dinamik Aralık

  Fotoğraflardaki yüksek dinamik aralık, gölgelerdeki ve aydınlık alanlardaki dengenin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

35 mm Film Kaç Megapiksel

Film fotoğrafçılığı ile ilgilenmeye ve bu şekilde fotoğraf çekip filmlerimin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Kaynak Camından ND Filtre

Nalburdan satın alacağınız bir kaynak camını ND filtre olarak nasıl