YARATICILIK ENGELİNİN ÜSTESİNDEN GELMEK İÇİN 2400 ADIM

Bu yılların başlarında fotoğrafçı Travis Hodges yaratıcılık engelinden muzdaripti; bu nedenle içinde bulunduğu durumdan çıkmak için fotoğraf öğrencisi olarak öğrenmiş olduğu yeni bir yaklaşımı benimsemeye karar verdi. Fotoğraf makinesini aldı, rastgele bir yönde yürüdü ve çekim yapmaya başladı. Bu formül ile şansın kombinasyonunu kullanarak yaratıcılık buhranından çıkan fotoğrafçı, burada sizin de aynısını yapabilmeniz için 2400 adım egzersizi olarak bilinen tekniği nasıl kullanabileceğinizi açıklıyor.

2400 Adım Nasıl İşliyor

“Herhangi bir yönde 100 adım yürüyün ve tek bir fotoğraf çekin. Baskı, Kural yok. Yalnızca dikkatinizi çeken bir şeyi fotoğraflayın. Sonra son noktadan başlayarak bu işlemi 23 defa tekrarlayın, yeni bir fotoğraf çekmeden önce 100 adım yürüyün. 24 fotoğraf elde etmiş olacaksınız. Bilmediğiniz bir bölgeyi keşfediyorsanız ve bulunduğunuz yere, çekim tarzınıza veya amaçlarınıza uyacak şekilde kuralları düzenleyebiliyorsanız bu yöntem işe yarar. Aynı şekilde 24 portre çekimi veya 24 mimari fotoğraf da uygun olur.”

“Kuralları ne kadar önemli şekilde takip ettiğiniz kişisel bir karardır. Bir takım sıkı çekim kurallarının, gösterdiğim çabaya odaklanmama yardımcı olduğunu düşünüyorum. Önermeyeceğim tek şey tam olarak 100’ncü adımda durmak olur. En iyi çekim için etrafta atacağınız birkaç adım son derece kabul edilebilir.”

Güzel sanatlar ve belgesel fotoğrafçısı Paul Graham şunları söylüyor; “Fotoğraf çekmek kolay, fotoğrafçılık zordur.” Aslında bu, onun 2009 yılında yayınlanan bir makalesine vermiş olduğu başlıktı. Günümüzde sahip olduğumuz teknoloji sayesinde bu günlerde fotoğraf çekme eylemi, özellikle de bu işi tam zamanlı olarak yapan kişiler için çok basit. Bazen zorluk aşırı düşünmekten kaynaklanır.

“2400 adım egzersizi, takip edilmesi kolay bir kural. Bazen ilhamımız için gereken itiş gücünü sağlayacak yaratıcılık engelinizi aşmamıza yardımcı olabilecek bir amaç ve yön oluşturuyor. Her şey yalnızca bir adımla başlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir