Günümüzde satış amaçlı her ürün için reklama ihtiyaç duyuluyor. Potansiyel müşterinin satıştan önce ürünü görüp tanıması, akabinde de satın almasının yolu iyi bir reklam görselinden geçiyor. Bu yazıda iyi bir reklam görseli hazırlamak için bir kaç küçük detayı bulacaksınız.


 

NESNEYİ KADRAJLAYIN

Nesneyi kadrajladığınızdan emin olun. Bu şekilde görüş açısının merkezindeki ürüne odaklanılması gerektiği mesajı verilir ve tüm dikkatin nesnede toplanmasına yardımcı olunur. Normalde bu tür çekimler aynı zamanda sosyal medyada daha fazla dikkat çeker.

ARKA PLANA ÖZEN GÖSTERİN

Arka plan temiz olsun ve çok karmaşık olmasın. Nesnenin belirgin bir rengi ile arka plandaki herhangi bir şeyin rengini eşleştirin.

YARDIMCI MALZEMELER KULLANIN

Yardımcı malzemeler bir fotoğrafa hayat verebilir. Buna örnek olarak çiçek tasarımlı bir ayakkabının çekimini yaparken fotoğrafa hayat vermek için gerçek çiçekler kullanılmasını gösterebiliriz.

DERİNLİK YARATIN

Odak noktasıyla deneysel çalışın ve derinlik katmak için ön planı bulanıklaştırın. Örneğin, ilgi çekici bir nokta yaratmak ve bir hikâye anlatmak için çekimin ön kısmına renkli bir obje yerleştirebilirsiniz.

 

 

FARKLI AÇILAR DENEYİN

Farklı tip çekimler elde etmek için nesneyi farklı konumlara koymayı ve farklı açılarda çekmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede eserinizi birçok açıdan sergileyebilir ve görüntüye ilginçlik katabilirsiniz.

YANSITICI YÜZEYLER KULLANIN

Ürün çekimine derinlik katmak için yansıtıcı yüzeyler kullanabilirsiniz. Fotoğrafını çekeceğiniz ürünü parlak bir masa yada cam bir yüzey üzerine yerleştirip çekiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Üründeki canlı renklerin yansıtıcı yüzey üzerinde bıraktığı izler herkesin hoşuna gidecektir.

 

 

MANZARAYI DEĞİŞTİRİN

Bir spor ayakkabıyı hem içeride hem dışarıda, değişik noktalarda çekerek farklı manzaralar kullanabilirsiniz. Bu fotoğrafa biraz çeşitlilik katacak ve görenlerin ilgisini çekecektir.

DETAYLARI ÖNE ÇIKARIN

Ürünün detaylarını göstermek için makro lens kullanabilirsiniz. Bu şekilde daha net bir görüntü elde edebilir ve ürünün dokusuna kadar ince ayrıntılar yakalayabilirsiniz.

KAMERA ARKASINI İHMAL ETMEYİN

Siz tasarımlarınız üzerinde çalışırken çekilen fotoğraflar herkesin ilgisini çekecektir. Kameranızı tripodunuza bağlayıp zamanlayıcı ile kendi fotoğraflarınızı çekin. Gerek geniş açı lensler ile tüm çalışma alanınızı gerekse biraz daha detaya girip en ince ayrıntıları fotoğraflamayı deneyin. Çok hoş kareler çıkacağından emin olabilirsiniz.

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

ÜRÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Günümüzde satış amaçlı her ürün için reklama ihtiyaç duyuluyor. Potansiyel

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Son Trendler

Dünyanın en çok bilinen ve tıklanan fotoğraf sitelerinden Shutterstock, geçtiğimiz

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Dinamik Aralık

  Fotoğraflardaki yüksek dinamik aralık, gölgelerdeki ve aydınlık alanlardaki dengenin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

35 mm Film Kaç Megapiksel

Film fotoğrafçılığı ile ilgilenmeye ve bu şekilde fotoğraf çekip filmlerimin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Kaynak Camından ND Filtre

Nalburdan satın alacağınız bir kaynak camını ND filtre olarak nasıl