*Fotoğraf, herkese bir şeyler söyleyebileceğiniz bir anlatım dilidir. İzleyen kişinin fotoğrafla ilgilenip ilgilenmediği ya da hangi dilde konuştuğunun bir önemi yoktur. İyi bir fotoğraf çektiyseniz, mutlaka bir şeyler hissedecektir. (Göksel Akışık)

*Bir çok arkadaşım fotoğraflarıma bakıp bu fotoğrafları nasıl başardığımı sorarlar.Aslında çok basit bir kuralım vardır.Çekim sırasında iyi bir görüntüyle karşı karşıya kaldığımda aklıma gelen ilk kareyi kesinlikle çekmem,çünkü o herkesin aklına gelen ilk karedir.Aklıma gelen ikinci kareyi de çekmem,çünkü o kare de benim kendimi tekrarlamamdan başka bir şey değildir. O nedenle hep farklı olan üçüncü kareyi bulmaya çalışırım.(Prof.Dr.Özer Kanburoğlu)

*Fotoğrafı makine değil, insan çeker. (Henri Cartier-Bresson)

*Fotoğraf çekmek insanın gözünü,aklını ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir.(Henri Certier-Bresson)

*Saniyenin bir diliminde bir olayı ve nesneleri organize olmuş formlar halinde görmek o olaya gerçek anlamını yüklemektedir. (Henri Certier-Bresson)

*Fotoğrafın subjesiyle fazla ilgilenmiyorum, fotoğrafı bir kere çektikten sonra gerisiyle fazla ilgilenmem, avcılar aşçı değildir ki. (Henri Cartier-Bresson)

*Fotoğrafı çekmezsiniz, yaparsınız. (Ansel ADAMS)

*İyi fotoğraf için kurallar yoktur, sadece iyi fotoğraf vardır. (Ansel ADAMS)

*Fotografınız yeterince iyi değilse, yeterince yakın değilsinizdir. (Robert Capa)

*Durumun potansiyeli ne kadar güçlü olursa olsun asla fotoğraf çekmeyeceğim zamanlar vardır. (Josef Koudelka)

*Manzara fotoğrafı bir fotoğrafçı için en büyük testtir; bazen de en büyük hayal kırıklığı. (Ansel Adams)

*Fotoğraf benim tek rekreasyonum ve bana kalırsa gayet de iyi hallettim. (Lewis Carroll)

*Pek çok şey tek bir anlık keyif ve yaşam boyu utanç sebebidir; oysa fotoğraf tek bir anlık utanç ve yaşam boyu keyfi getirir. (Tony Benn)

*Fotoğraf gerçektir. Sinema da saniyede 24 kere gerçektir. (Jean-Luc Godard)

*Benim fikrimce bir şeyi fotoğraflayana kadar onu gerçekten gördüğünüzü iddia edemezsiniz. (Emile Zola)

*Ben bir amatörüm ve ömrümce de öyle kalmaya niyetliyim. (Andre Kertesz)

*Fotoğraf, geçmekte olan gerçek anın yakalanmasıdır. (Jacques-Henri Lartigue)

*Sadece makineniz ve siz varsınız, fotoğrafınızdaki kısıtlamalar size bağlıdır; çünkü ne gördüğümüz kim olduğumuzdur. (Ernst Haas)

*Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür. (Vernon Trent)

*Fotoğrafçılıkta yetenek uygulama ile kazanılır, satın alma ile değil. (Percy W.Harris)

*En iyi kamera yanınızdaki kameradır.

*Kamera, insanlara kamera olmadan görebilmeyi öğreten bir enstrümandır. (Dorthea Lange)

*İyi bir fotoğraf,bir hakikati anlatan, ruha dokunan, ve izleyiciyi bunu gördüğü için farklı kılan fotoğraftır; yani tek kelimeyle etkilidir.(Irving Penn)

*…bana öyle geliyor ki Capa (Robert), tüm şüphelerin de ötesinde kameranın soğuk,mekanik bir alet olmadığını kanıtladı. Kalem gibi,o da kendisini kullanan adam kadar iyidir. Aklın ve kalbin uzantısı oalabilir (John Steinbeck)

*Sanatların içinde, bir tek fotoğrafçılık, insanların bir ana duydukları arzuya hizmet etmek için mükemmeldi- tam bu anda kalmaya (Sam Abell)

*Bir fotoğrafa çoğu zaman bakılır,nadiren incelenir. (Ansel Adams)

*Fotoğraf makiansının en önemli parçası onun 3 cm arkasında durandır.(Ansel Adams)

*Bir çok fotoğrafçı daha iyi kamera aldıklarında daha iyi fotoğraflar çekeceklerini düşünürler. Daha iyi bir kamera,kalbinde ya da kafanda birşey yoksa,senin için birşey yapamaz.(Arnold Newman)

*Eğer daha iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsan, daha ilgi çekici şeylerin önünde durmalısın. (Jim Richardson)

*Fotoğraf benim tek rekreasyonum ve bana kalırsa gayet de iyi hallettim. (Lewis Carrol)

*Bakın ben bir entellektüel değilim sadece fotoğraf çekerim. (Helmut Newton)

*İnsanların ruhları ve düşüncelerini fotoğraflamaya çalışırım. Fotoğrafçı olarak insanların ruhlarını çekip almak yerine, onları arabulucu olarak birbirlerine aktardığımıdüşünüyorum. Bu karşılıklı bir etkileşim bana göre. (Yousuf Karsh)

*Benim fikrimce bir şeyi fotoğraflayana kadar onu gerçekten gördüğünüzü iddia edemezsiniz.(Emile Zola-Fransız Romancı)

*Ben bir amatörüm ve ömrümce de öyle kalmaya niyetliyim.(Andre Kertesz)

*Fotoğraf, geçmekte olan gerçek anın yakalanmasıdır.(Jacques-Henri Lartigue)

*Bir savaş fotoğrafçısı olarak ömrümün sonuna kadar işsiz kalmayı isterdim. (Robert Capa)

*Her savaş, yaşlanan kadın sanatçı gibidir. Bir savaş, her geçen gün daha az fotoğraf vermeye başlar ve zaman geçtikçe daha tehlikeli olur. (Robert Capa)

*Ben bir fotoğraf çekmek için aylarca dolaştığımı bilirim. İspanya’ yı çok severim. Bu ülke içerisinde istediğim pozları çekebilmek için 10 bin kilometre yol katettim. Madrit te fotoğraf çekebilmek için öncelikle İspanya tarihini iyi bir tarihçi kadar öğrenebilmek gayreti ile yüzlerce eser okudum. Toplumu, insanları, yaşayışlarını araştırdım. Ondan sonra fotoğraf makinama elimi attım ve bir foto muhabiri olarak çalışmaya başladım. Başarının sırrını öğrenmek istiyorsanız siz de bu yoldan yürüyünüz… (Eugene Smith)

*İnsanların fotoğraflarını çekmek istiyorsanız öncelikle o insanları tanımayı öğreniniz. İnançlarını, tavır ve hareketlerini, hislerini anlamaya çalışınız. Biliniz ki kültürünüz ve meşgul olduğunuz konu hakkındaki bilginiz ne kadar derin olursa, başarı oranınız da o kadar büyük olur. (Eugene Smith)

*Ben kimseden fotoğraflarımın ışığına ya da tonlarına hayran olmasını beklemiyorum. Ben sadece fotoğraflarımın insanları bilgilendirmesini, onları kışkırtmalarını istiyorum.(Sebastiao Salgado)

*Benim stilim 60 yıl boyunca hiç değişmedi. Ben,biraz diplomat, biraz da fotoğrafçı olmak zorundayım. İnsanlar çoğu zaman beni ciddiye almadılar, çünkü çok az ekipman taşıdım ve gereksiz telaşe yapmadım. 1949’da evlendiğim zaman karım bana sordu;’Senin gerçek fotoğraf makinen nerede?’ Asla bir sürü ekipman taşımadım. Hayattaki düsturum şu oldu:’sadeliği koru’ … Benim fotoğrafçılık anlayışım bu, dikkati çekmemek ve kalabalığa karışmak.(Alfred Eisenstaedt)

*Benim yaklaşımımda fotoğraf makinesi, bir not defteri, ‘an’ ı saptamada bir sezgi aracıdır. ‘an’ı yakalamadaki ustalık,bence vizörden görülen görüntüleri çok kısa bir zamanda görsel bir biçimde düzenleyebilme ve anlık kararlar alabilme yeteneğidir. Bu eylem; akıl disiplinini, duyarlılığı,yerleşik bir geometri anlayışını,her şeyden önce bir konsantrasyonu gerektirir. Kişi,bu yöntemle çok sade bir anlatım biçimine ulaşabilir. (Henri Cartier-Bresson)

*Fotoğrafçılar ekipman konusunda alıngan olduklarından boyunlarına ve omuzlarına makinalar takarak caka satarlar ama çantalarının ağırlığı yüzünden yengeç gibi yürümek zorunda kalırlar. Ama fotoğrafçılık bundan ibaret değil..(Don McCullin)

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

ÜRÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Günümüzde satış amaçlı her ürün için reklama ihtiyaç duyuluyor. Potansiyel

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Son Trendler

Dünyanın en çok bilinen ve tıklanan fotoğraf sitelerinden Shutterstock, geçtiğimiz

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Dinamik Aralık

  Fotoğraflardaki yüksek dinamik aralık, gölgelerdeki ve aydınlık alanlardaki dengenin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

35 mm Film Kaç Megapiksel

Film fotoğrafçılığı ile ilgilenmeye ve bu şekilde fotoğraf çekip filmlerimin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Kaynak Camından ND Filtre

Nalburdan satın alacağınız bir kaynak camını ND filtre olarak nasıl