Fotoğrafçı gözüyle bakabilmek ya da fotografik bir bakış açısına sahip olabilmek elbette zaman isteyen ve uğraş gerektiren bir süreç gerektirir. Sabırlı olmak ve bu süre içerisinde devamlı öğrenmekle beraber, deneme yanılma yoluyla bol bol fotoğraf çekmenin yanısıra sizlere tüm bunları yaparken uygulayabileceğiniz 4 ipucunu detaylandırmaya çalışacağız.

Fotoğrafçı gözüyle bakabilmenin tanımını yapmamız gerekirse muhtemelen etrafımızda yer alan birçok yaratıcı sahneyi, sanki fotoğraf çekiyormuşcasına yorumlayıp, fotoğraf karesine dönüştürebilen bakış açısıdır diyebiliriz.

Birçoğumuz fotoğraf çekmeye bir hobi olarak başlayıp elimize fotoğraf makinelerini alıp dışarı çıkıyoruz. Fotoğraf çekme becerimizi geliştirdikçe, yapılmaması gereken notlara dikkat ettikçe ve farklı yöntemler geliştirdikçe daha yaratıcı bakmaya başlıyoruz.

İyi fotoğraf çekmeyi öğrenmek zaman istediği gibi bu süreç herkes için değişken olabiliyor. Bu yazıda sizlere basit bir şekilde fotoğrafçı gözüyle bakabilmek için deneyebileceğiz 4 yöntemi aktarmaya çalışacağız.

 

Fotoğrafçı Gözüyle Bakabilmek için 4 Önemli İpucu

  1. Yavaşlayın, Hayatı Gözlemleyin

İlk yapmanız gereken kesinlikle elinizdeki fotoğraf makinesi ile birşeyler çekmeye çalışmak olmamalıdır. Fotoğraf çekmeye başlamadan önce yavaşlayın. Daha doğrusu zihninizi boşaltın. Gözlerinizin önündeki perdenin kalkması için öncelikle kafanızdakileri boşaltmanız, yani zamanı kovalamadan yavaşlamanız gerekmektedir. Bunun için belki bir banka oturup biraz dinlenin. Ya da kendinize basit bir kompozisyon bulup sadece ona odaklanmaya çalışın.

Eğer fotoğraf çekmeye başlamadan önce yavaşlayamazsak, önümüzde geçip giden bir dolu kompozisyonu doğal olarak kaybediyor olacağız.

  1. Tek Konu Etrafında Tüm Açılara Bakın

Bakış açısını geliştirmek ve hatta etrafınızdaki ışığın en güzel konumunu bulabilmek için en iyi yöntemlerden birisi her açıyı kontrol etmektir. Önünüzdeki bir objeyi fotoğraflayıp yolunuza devam etmek yerine aynı obje / konu için farklı açıları mutlaka deneyin. Bu bir çiçek olabilir ya da mimari açıdan zengin bir bina. Ve buna göre o anda ilk çektiğiniz konum o obje için en doğru ve iyi açı olmayabilir.

İşin özünde tek bir konu bile olsa biraz daha vakit harcayın, her köşesine bakın ve belirlediğiniz o konu için olabilecek tüm açıları belirleyin. Unutmayın her iyi fotoğraf  bir emek ürünüdür.

  1. Tek Lens İle Gezin

Tek bir lens ile gezinmeyi daha önce ayrıntılı bir şekilde aktarmaya çalışmıştık. Fotoğraf tekniğinizi geliştirmenin en güzel yolu sabir odak mesafeli prime lens kullanmaktan geçer. Elinizde tek bir lens ve odak uzaklığı olacağı için rehavete kapılmadan konuya göre istediğiniz yakınlığa gitmek ve doğru açıları bulmak için hareket etmenizi sağlayarak bakış açınızı ciddi şekilde geliştirmiş olursunuz.

  1. Diyaframı Açın

Maksimum diyafram kullanarak çekim yapmanız size konunun tamamen ne olduğunu ve yapacağınız çekimin konuyla olan bütünlüğünde kareye doğru odaklanmanızı sağlayacaktır. f/2.8 bir lens ise diyaframı kapatmayın ve açık diyafram ile çektiğiniz fotoğraf karesiyle objenin / konunun nasıl ilişkili olduğunu görün.

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

ÜRÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Günümüzde satış amaçlı her ürün için reklama ihtiyaç duyuluyor. Potansiyel

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Son Trendler

Dünyanın en çok bilinen ve tıklanan fotoğraf sitelerinden Shutterstock, geçtiğimiz

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Dinamik Aralık

  Fotoğraflardaki yüksek dinamik aralık, gölgelerdeki ve aydınlık alanlardaki dengenin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

35 mm Film Kaç Megapiksel

Film fotoğrafçılığı ile ilgilenmeye ve bu şekilde fotoğraf çekip filmlerimin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Kaynak Camından ND Filtre

Nalburdan satın alacağınız bir kaynak camını ND filtre olarak nasıl