Reklam fotoğrafçılığı içinde en popüler uzmanlık alanlarından biri moda fotoğrafçılığıdır.

Tarihsel geçmişi 1900’lerin başlarına dayanan moda fotoğrafçılığının, tekstil sektörünün ve markalarının gelişmesiyle birlikte dergi ve gazetelerde fotoğrafların yayımlanabilmesi ile geliştiği söylenebilir. Fotoğraf, moda sektöründeki yenilik ve tarzların geniş bir tüketici kitlesine ulaştırılabilmesi için en uygun iletişim araçlarından biridir. Moda fotoğraflarında ürünler kadar yaşam tarzları ve ideal fiziksel özelliklere sahip modellerin kullanılması yoluyla tüketicilerin ilgi ve istekleri uyandırılmaya çalışılmaktadır

Moda fotoğrafçılığının uygulanması geniş bir ekiple gerçekleştirilmektedir. Fotoğrafçının tarzı, yaklaşımı görme biçimleri kadar diğer faktörler de moda fotoğraflarının başarısında önemli hale gelmektedir. Bu nedenle moda fotoğrafçılarının farklı kişilerden oluşan takım çalışmasına uyumlu, insani ilişkilerinin ve iletişim becerilerinin oldukça yüksek olması gerekmektedir.

Moda fotoğraflarında, reklam fotoğrafçılığının diğer alanlarına göre daha fazla modelle çalışılmaktadır Kıyafetler kadar onları taşıyan modeller de moda fotoğraflarının en önemli görsel bileşenleridir. Modeller, kıyafetlerin arzu nesnesi haline gelmesinde önemli bir faktör olarak kullanılmaktadır. Moda fotoğraflarında genel olarak bu işte uzmanlaşmış profesyonel modeller ile çalışılmaktadır.

Moda Fotoğrafçıları

Modeller, beden ve yüz gibi fiziki özellikleri nedeniyle güzel kadın ve erkeklerden seçilseler de yüz ifadelerini, beden dillerini kullanma biçimleri de fotoğrafların başarısını etkilemektedir. Moda fotoğraflarında modellerin fotoğrafa katkısı, Duruştan da önemli olan nokta, ifade ve bakışlardaki anlamdır. Modelin kendinden emin ve güçlü görünmesi, şık ya da güzel olmasından daha etkilidir. İyi bir model, kıyafeti nasıl taşıması gerektiğini bildiği kadar nasıl poz verileceğini de bilerek fotoğrafçıya yardımcı olmaktadır. Fotoğrafçı genelde modeli yönlendirse de deneyimli bir model, nasıl durması gerektiğini bilir. Fotoğrafçıyla model arasında iyi bir iletişim olması yani takım çalışmasının en önemli iki aktörünün performansları çalışmanın başarısında anahtar roldedir Fotoğrafçının modelle kuracağı iletişimde motive ediciliği kadar, modelin fiziksel özelliklerini gözlemleyerek belirleyeceği duruşlar ve aydınlatma biçimlerinin belirlenmesi de önemlidir Modelin güzel ve etkileyici görünmesi ve varsa kusurlarının gizlenmesi için duruş ve aydınlatma belirlenir. Moda fotoğraflarında aydınlatma, fotoğrafların genel atmosferi kadar kıyafetlerin taşıyıcıları olarak modellerin fiziksel özelliklerine göre de belirlenmektedir.

Çekim öncesi hazırlık aşamasında, takım çalışmasının diğer önemli aktörleri stilistler, makyözler, kuaförler, moda tasarımcılarıdır. Fotoğrafların başarısında her biri kendi alanlarında uzmanlaşmış profesyoneller, mesleki deneyimleri ve yaratıcılıklarda fotoğrafların başarısında etkin olarak rol almaktadırlar.

Moda fotoğraflarında özde sergilenen giysi ve aksesuarlardır. Bu ürünlerin hangi tarzda ve bağlamda sergilenecekleri fotoğrafların oluşumunda belirleyicidir. Bu nedenle moda fotoğraflarının belirli bir konsepte göre çekilmesi, onları ilgi çekici hale getirmede önem kazanmaktadır Her giysi farklı işlevleri kadar sahip oldukları tarzlar ve hatta moda tasarımcısının felsefesi bile bu konseptin belirlenmesinde belirleyicidir Belirlenen konsepte göre fotoğrafların nasıl bir ortamda çekileceğine karar verilir. Moda fotoğrafları farklı ortamlarda çekilebilmektedir. Stüdyoda düz bir fon önünde çekilebileceği gibi, farklı ortamlarda ve mekânlarda da çekilebilir. Ayrı yerlerde çekilmiş fotoğraflar bilgisayarda birleştirilebilmektedir.

Moda ürünlerinin başlıca reklam aracı şüphesiz moda fotoğraflarıdır Sektörde kendini ispatlamış bazı markalar, reklam fotoğraflarıyla da diğerlerinden sıyrılmayı başarmış, kendi tarzını oluşturmuşlardır. Moda fotoğraflarında tarz ve konsept belirlenirken, fotoğrafçıların geçmişte yaptıkları çalışmalar ve tarzları üzerine de kurulabilmektedir. Özellikle tanınmış, belli bir tarzı olan sanat fotoğrafçılarının yaptıkları moda fotoğraflarına sıklıkla rastlanılmaktadır.

Çekim öncesinde yapılan hazırlık aşamasında modeller ve giysiler belirlendikten sonra hangi giysiyi hangi modelin taşıyacağına karar verilir. Sonraki aşamada ise “kıyafeti fotoğrafçının incelemesi kadar modelin prova etmesi de çok yararlıdır. Bu sayede elbiseye yapılması gereken her türlü adaptasyon yapılabilir, elbise modelin boyuna ve vücut yapısına göre ayarlanabilir ve model de çekim boyunca taşıyacağı elbiseye alışmış olur. Çekim esnasında da giysinin ütülü ve temiz olmasına dikkat edilmelidir. Fotoğraflarda atmosfer yaratmak için kullanılacak (ayakkabı, takı vb.) da aksesuarların da kıyafetlerle uyumlu olmalı ve hedef kitlenin tarz ve beğenilerine göre belirlenmesi gerekir.

Günümüzde endüstriyel bir ürün çeşidi olarak giysi ve aksesuarların tanıtımında moda fotoğrafçıları çok etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Bu fotoğraflarda tüketiciler sadece ürünleri değil, aynı zamanda kendilerine gösterilen sosyal ve kültürel göstergeleri de tüketirler.Bu bağlamda reklam veren büyük firmalar, reklam ajansları ve trend yaratan tasarımcılar; ürün ve konsept ile birlikte kurguladıkları imgeye ait duyguları, bilinç üstünde okunabilir ya da bilinçaltında sezilebilir kodları iletmek ister. Bu noktada, kampanya için planlanan ve o güne göre algılama seviyesinin mümkün olan en üst seviyesindeki ‘estetik’ değerlerin elde edilmesini, görselleştirilmesini her sezon talep ederler.

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

ÜRÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Günümüzde satış amaçlı her ürün için reklama ihtiyaç duyuluyor. Potansiyel

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Son Trendler

Dünyanın en çok bilinen ve tıklanan fotoğraf sitelerinden Shutterstock, geçtiğimiz

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Dinamik Aralık

  Fotoğraflardaki yüksek dinamik aralık, gölgelerdeki ve aydınlık alanlardaki dengenin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

35 mm Film Kaç Megapiksel

Film fotoğrafçılığı ile ilgilenmeye ve bu şekilde fotoğraf çekip filmlerimin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Kaynak Camından ND Filtre

Nalburdan satın alacağınız bir kaynak camını ND filtre olarak nasıl