coupons for nike factory outlet coupon clippers dede san francisco half marathon 2014 coupon just giving forgot gift aid goody's sale coupons quicken deluxe 2014 coupon code

Herkesin bildiği gibi özellikle Ocak ayından başlamak üzere Şubat ve Mart ayları genelde karlı geçer. Tabii ki tüm fotoğrafçılar bu doyumsuz manzaraları fotoğraflamak ister.

Ancak kar fotoğrafları her zaman problemli çekimlerdir. Bu fotoğrafların çekimi ile birlikte özellikle pozlandırma hataları her amatör için sorun olmuştur. Çünkü kadraj içinde yer alan beyaz bölge (karlı bölge) çoğaldıkça TTL sistemin yanılma payı da artar. Çünkü TTL sistemler Ansel Adams’dan bize miras kalan zone systemin tam ortasındaki %18’lik gri tona göre ölçüm yapar. Oysa kar beyaz olduğu için bu baz alınan tondan farklı bir yansıtıcılığa sahiptir. O nedenle karın içinde olduğu manzara çekimlerinde önlem alınmadığı takdirde görsel doyuruculuğu olmayan ve az pozlanmış gri kar fotoğrafları ile karşı karşıya kalınabilir.
TTL Sistemi Nasıl Ölçüm Yapar

Fotoğraf makineniz ister DSLR ister kompakt dijital olsun TTL sistemi ile ölçüm yapar.Bu sistemin çalışma prensibi şöyledir; Objektiften giren ışık ışınları makine gövdesi içine yerleştirilmiş olan ışık sensörlerinin üzerine gelir. Buradan açığa çıkan elektrik enerjisi voltaja dönüşerek diyafram ve enstantane hızını verir. Siz enstantane öncelikli modda çekim yapıyorsanız deklanşöre yarım bastığınızda pozometre size diyafram değerini verir, diyafram öncelikli modda çekim yapıyorsanız,deklanşöre yarım bastığınızda pozometre size enstantane hızını verir. Ama bu ölçüm sistemi objeden yansıyan ışığı ölçtüğü için bağımsız değildir. Bu sistem %18 yansıtıcılığa göre ayarlanmıştır. Bu yüzden bu sistem gördüğü her şeyi orta gri olarak algılar. Dolayısıyla bu sistemle ölçüm yaparken hep bu değerde bir objeden yada gri karttan ölçüm almak doğru pozlandırma için gereklidir.

TTL Sistem Kar Fotoğraflarında Yanılır

Oysa kar fotoğraflarında doğal olarak kadrajın çok büyük bir bölümü beyaz olacağı için ölçüm sistemi bunu orta gri gibi algılayarak ona göre bir pozlandırma yapar, yani karı orta gri gibi ölçer. Siz fotoğraf makinenizi beyaza da yöneltseniz siyaha da yöneltseniz onu orta gri gibi görür ve beyazı da siyahı da orta gri yapar. Çünkü ölçüm için önceden tasarlanmış olan ton, orta gridir. Sonuçta elde ettiğiniz kar fotoğraflarında kar beyaz değil orta gri çıkar. Bu da fotoğrafın görselliğini olumsuz yönde etkileyecektir.

Pozlandırmayı Nasıl Yapmalıyız

Kar fotoğrafı çekmek için makinenizi manzaraya yönelttiğinizde, manzaradaki karın kapladığı orana göre fotoğraf makinesi pozometresi 2 stop kadar hata yapar. Yani beyaz olan kar gri kar olarak fotoğrafa yansır. Örneğin fotoğraf makinenizin enstantane öncelikli modda kullandığınızı düşünelim ve enstantane hızınızı 1/125’e ayarlayarak kar manzarasına yönelttiğinizde tüm kadrajın karla kaplı olduğunu düşünerek  fotoğraf makinesi size 16 diyafram veriyor olsun. Bu şekilde çekim yaparsanız fotoğrafta gri bir kar manzarası oluşur. Çünkü pozometre beyaz karı önceden programlanan ayara yani %18 geriye getirmiştir. Böylece beyaz kar fotoğrafta gri kar olmuştur. Ama siz kar fotoğrafı çekimlerinde basit uygulamalar ile doğru pozlandırmalar yapabilirsiniz .İki seçeneğiniz vardır. Birincisi bu tip bir ölçümden sonra diyaframı iki stop kadar açmaktır. Yani 16 diyaframı 8 diyaframa getirmektir. Bu düzeltmeyi ölçüm yaptıktan sonra fotoğraf makinenizdeki (+/-) ayar düğmesinden de yapabilirsiniz. Diyafram öncelikli modda çalışırken de makinenin size verdiği enstantane değerini iki stop kadar düşürmeniz gerekir. Bu işlemi de (+/-) ayar düğmesini kullanarak yapabilirsiniz. Ancak bu durumda enstantane hızı düşeceği için olası titreşimleri engellemek adına elde çekim kurallarını hatırlamanız gerekir. İkinci seçenek ise kar fotoğrafı çekimlerinde pozometreyi yanıltmayacak bir yerden ölçüm alarak kar manzarasını çekmektir. Örneğin kar manzarası ile aynı ışığı alan yanınızdaki insan teni veya kar tutmamış kiremitler, yeşil yapraklar iyi ölçüm alma yerleridir. Ancak bu yöntemi uygularken fotoğraf makinenizin ölçüm modu mutlaka spot ölçümde olmalıdır ki spot ölçüm sınırları dışında pozometre farklı tonların ölçümünü almasın.

Hangi Konuları Seçebilirsiniz

Bir çok kişi kar yağarken bu tip çekimler yapmaya çalışır. Oysa bu aşamada yapacağınız çekim ekipmanlarınızın su almasına neden olabilir. Gelişen teknoloji ile birlikte yeni üretilen fotoğraf makinesi ve objektifler su ve toz geçirmezlik özelliğine sahip olsalar da bu cihazlara herkesin sahip olması pek mümkün olmuyor. Mümkün olsa da teknik servisler su geçirmediğini iddia eden ama su geçirmiş fotoğraf makineleriyle dolu. Eğer bu riske girmemeyi tercih edenlerden iseniz kar yağışı bittikten sonra güneşin açmasını bekleyin. Çünkü güneş yüzünü gösteriyorsa özellikle uzak planların çekimleri daha mükemmel olur. Çünkü güneş bu aşamada karlı bölgelerde formlar oluşturacağı için nefis görüntüler almanıza yardımcı olacaktır. Ama hava açmamakta kararlıysa makro yani yakın çekimler de yapabilirsiniz. Özellikle buzların oluşturduğu sarkıtlar ve yeşil yaprakların üzerindeki donmuş kar taneleri bu tip bir ışıkta iyi etkiler bırakırlar .Son olarak fotoğraf makinenizin pilinin donmaması için çekim anına kadar cebinizde taşıyın. Böylece pilin sıcak kalmasını ve enerjisini muhafaza etmesini sağlar, daha uzun süreler fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz.

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

ÜRÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Günümüzde satış amaçlı her ürün için reklama ihtiyaç duyuluyor. Potansiyel

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Son Trendler

Dünyanın en çok bilinen ve tıklanan fotoğraf sitelerinden Shutterstock, geçtiğimiz

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Dinamik Aralık

  Fotoğraflardaki yüksek dinamik aralık, gölgelerdeki ve aydınlık alanlardaki dengenin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

35 mm Film Kaç Megapiksel

Film fotoğrafçılığı ile ilgilenmeye ve bu şekilde fotoğraf çekip filmlerimin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Kaynak Camından ND Filtre

Nalburdan satın alacağınız bir kaynak camını ND filtre olarak nasıl