POZOMETRE HASSASİYETİ

Kullandığımız fotoğraf makinelerinde f/3.5 ve daha geniş bir diyafram açıklığı ile pozlandırma yaptığımızda ışık olduğundan daha fazla etki edecektir, (Diyafram değeri rakamsal olarak küçüldükçe diyafram açıklığı arttığı için makinenin içine giren ışık miktarı  artar.) Bu nedenle 0.5 stop kadar az (-) pozlandırma yapmamız gerekir.

Pozometre hassasiyeti, benzer şekilde f/16 ve daha kısık bir diyafram açıklığı ile pozlandırma yaptığımızda ışık daha az etki edecektir, (Diyafram değeri rakamsal olarak büyüdükçe diyafram açıklığı azaldığı için makinenin içine giren ışık miktarı azalır.) Bu nedenle de 0.5 stop kadar fazla (+) pozlandırma yapmamız gerekir.

4 saniyeden daha fazla pozlandırma yapılıyorsa  içeri giren ışık miktarı artar, bu durumda da 0.5 stop (-) pozlandırma yapmamız gerekir.

1/1000 saniyeden daha az pozlandırma yapılıyorsa  içeri giren ışık miktarı azalır ,bu durumda da 0.5 stop (+) pozlandırma yapmamız gerekir.

Fotoğraf çekerken diyaframı max. 22 olana kadar kısabilirsiniz, ancak diyaframı 22’den fazla kısmamız tavsiye edilmez, diyaframı  22 değerinden daha fazla kısarsak “Net Alan Derinliği” artacaktır ancak bu kez de fotoğrafta ışık alan ve almayan alan birbirine karışır, dolayısıyla da keskinlikte sıkıntı yaşanır. Bu nedenle en iyi “Net Alan Derinliği” ve “Keskinlik” için diyaframın 16 ya da max. 22 olması önemli bir detaydır.

ARA DEĞERLER

-3…2…1…0…1…2…+3

Fotoğraf makinelerinizde bulunan pozometre değerleri yukarıda göründüğü gibi ilerler, her bir değer 1 stopluk ilerlemeye eşit olmakla birlikte, iki değer arasında üç ara değer daha bulunmaktadır, bu ara değerler çoğu fotoğraf makinesinde (”’) ile gösterilir.

NETLİK

Netlik önde bir birim, arkada üç birim olarak ilerler.

NETLİĞİN MATEMATİĞİ

Kesin net alan hesaplaması yapabilmek için öncelikle hiper focal mesafeyi bulmanız gereklidir.Bu rakam kullandığınız objektifin odak uzaklığı , ihtiyacınız olan diyafram açıklığı ve makinenizin sensör boyutlarıyla ilişkilidir.Hesaplayabilmek için ise aşağıdaki formüle ihtiyacınız var.

Hiper Focal Mesafe = (Odak Uzaklığı x Odak Uzaklığı) / (Diyafram Değeri x CCO)

CCO (Bulanıklık Dairesi): Full frame fotoğraf makinelerinde 0,025 digital fotoğraf makinelerindeyse 0,023 olarak alınan yaklaşık bir değerdir, “bulanıklık dairesi” olarak adlandırılır. Fotoğraf makinesinin markasına ve formatına göre bu değer değişmektedir.

Hiper focal mesafenizi bulduktan sonra netliğin nerde başlayıp nerde bittiğini hesaplamak için aşağıdaki formülleri kullanabilirsiniz.

Yakın Mesafe =  (Hiper Focal Mesafe x Mesafe) / (Hiper Focal Mesafe + Mesafe)

Uzak Mesafe =  (Hiper Focal Mesafe x Mesafe) / (Hiper Focal Mesafe –  Mesafe)

Not: Formüllerin pay ve paydasında yer alan “Mesafe” fotoğraf makinesi ile netlemeyi yaptığınız konu arasındaki mesafedir. Hiper focal mesafe ise; önde bir, arkada üç birim olan netliğin cm. veya m. cinsinden değeridir.

Yukarıdaki formülleri daha çok görüntü yönetmenleri kullanır, ancak netliğin hangi bölgede oluştuğunu hesaplayabilmek ve konunun fotoğrafını çekerken buna göre planlama yapabilmek için bu formülleri bilmemiz önemlidir.

Ayrıca günümüzde bütün akıllı telefonlarda yada tabletlerde kullanılmak üzere geliştirilmiş uygulamalar sayesinde bütün bu işlemleri yanınızda bir hesap makinesi yada excel tablosu taşımanıza gerek kalmadan çok kolay ve zahmetsizce yapabilirsiniz.

Buradaki linkten benim de kullandığım Hyper Focal Pro isimli uygulamanın Android versiyonunu, bu linkten de İOS versiyonunu telefonunuza yada tabletinize indirebilirsiniz.

 

 

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

ÜRÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Günümüzde satış amaçlı her ürün için reklama ihtiyaç duyuluyor. Potansiyel

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Son Trendler

Dünyanın en çok bilinen ve tıklanan fotoğraf sitelerinden Shutterstock, geçtiğimiz

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Dinamik Aralık

  Fotoğraflardaki yüksek dinamik aralık, gölgelerdeki ve aydınlık alanlardaki dengenin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

35 mm Film Kaç Megapiksel

Film fotoğrafçılığı ile ilgilenmeye ve bu şekilde fotoğraf çekip filmlerimin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Kaynak Camından ND Filtre

Nalburdan satın alacağınız bir kaynak camını ND filtre olarak nasıl