Fotoğrafçılığa yeni giriş yaptıysanız veya para kazanmak umuduyla başka bir alandan düğün fotoğrafçılığına geçmeyi düşünüyorsanız kapının ucundan içeriye şöyle kısa bir göz attığınızda muhtemel rakiplerinizin çokluğu karşısında şaşkınlığa düşmeniz normal. Ancak, bu gözünüzü asla korkutmasın.

Üniversitelerin fotoğrafçılık bölümlerinden mezun olan ya da piyasadaki fotoğraf eğitim merkezlerinden kısa eğitimler alan fotoğrafçı adayları bu eğitimlerinin faydalarını hemen görebilmek umuduyla düğün fotoğrafçılığından para kazanabilmeyi hayal ediyorlar ancak işler her zaman iyi gitmiyor. Portre grup ve manzara çekimleri konusunda henüz yeterli seviyeye gelmemiş acemi fotoğrafçılar sebebiyle bir çok evlilik adayının en mutlu gününden geriye sadece netliği kaymış, yanlış pozlanmış, doğru kompoze edilmemiş ve görsel çekiciliği olmayan fotoğraflar kalıyor.

Düğün fotoğrafçılığı ve diğer özel gün fotoğrafçılıkları diğer fotoğrafçılık türlerinin aksine işi yapan kişiye çok büyük bir sorumluluk yüklüyor. Evlenecek olan çiftlerin senelerdir hayalini kurdukları ve aylardır hazırlandıkları o mutlu gün sonunda gelip çatıyor, gün yaşanıyor bitiyor ve gün sonunda ellerinde bu mutlu günden geriye sadece fotoğraflar kalıyor. Böylesi ulvi bir görevi üstlenmek oldukça stresli bir durumdur. Çünkü burada her şey, sahip olduğunuz fotoğraf makinesi ve lenslerden öte sizin bu konudaki teknik bilgi, beceri , tecrübe ve yaratıcılığınıza kalıyor.

Kendinizi artık düğün fotoğrafları çekmeye hazır hissediyorsanız (en azından bir iki kuzen düğünü katlettiyseniz) sıra geldi düğün hazırlığına. Düğün çekimleri için mutlaka önceden plan program yapmalısınız. Evlenecek olan çiftle bir kaç defa görüşmeli beyin fırtınası yaparak çekimle ilgili konseptler belirlemeli ve çekim alanlarını konuşmalısınız.

Unutmayın;siz daha bir çok çiftin düğün törenlerine katılıp çekim yapacaksınız,ama onlar yüksek ihtimal bir daha böyle bir gün yaşamayacaklar.Eğer yeterli donanıma (ekipman ve tecrübeye) sahip değilseniz yeterli seviyeye ulaşana kadar beklemeniz,hem siz hemde evlenecek olan çift için en doğru karar olacaktır.

Evlilik arefesindeki tüm çiftlere mutluluklar ,fotoğraf sevdalılarına başarılar dilerim.

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

ÜRÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Günümüzde satış amaçlı her ürün için reklama ihtiyaç duyuluyor. Potansiyel

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Son Trendler

Dünyanın en çok bilinen ve tıklanan fotoğraf sitelerinden Shutterstock, geçtiğimiz

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Fotoğrafta Dinamik Aralık

  Fotoğraflardaki yüksek dinamik aralık, gölgelerdeki ve aydınlık alanlardaki dengenin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

35 mm Film Kaç Megapiksel

Film fotoğrafçılığı ile ilgilenmeye ve bu şekilde fotoğraf çekip filmlerimin

Yazı Arşivi
Göksel Akışık

Kaynak Camından ND Filtre

Nalburdan satın alacağınız bir kaynak camını ND filtre olarak nasıl