Canon EOS 3 İlk İzlenimler

 

Canon EOS -3, 35 mm film kullanabileceğiniz , otomatik odaklı bir profesyonel fotoğraf makinesi.  21 bölge ve 45 noktalı bir otomatik odaklama özelliğine sahipve saniyede 7 kare kadar hızlı çekim yapabiliyor. ( batterygrip ile kullanıldığında ) Kamera, Canon marka yada Canon uyumlu tüm AF ve EF lensler ile kullanılabiliyor. Kamerayı, ihtiyaçlarınıza tam olarak uyacak şekilde kişiselleştirmek için onyedi özel işlev ayarlanabiliyor. ISO değerini doğru bir şekilde ayarlamak için filmdeki DX kodlamasını bile okuyor. ( Filmin ISO değerini otomatik olarak algılar )
EOS -3 ilk olarak Kasım 1998’de Canon tarafından duyuruldu ve 2007 yılına kadar üretildi. Daha önce Canon EOS 650, Olympus OM20 ve yine Canon AE1 P gibi 35 mm filmli makineleri kullanıp EOS 3’e geçmek film fotoğrafçılığım için devrim gibi bir şey oldu. Çünkü bu bahsettiğim makineler ya tamamen mekanik ya da yarı otomatik makinelerdi, fakat EOS 3’ün, kullandığım dijital makineden tek farkı görüntüyü kaydetmek için sensöre değil filme ihtiyaç duyuyor olması.

 

EOS-3 dört film ilerleme modu sunuyor: tek kare, yüksek hızlı sürekli, düşük hızda sürekli ve 2 saniye veya 10 saniyede bir otomatik zamanlayıcı. Dört çekim modu var: manuel, enstantane öncelikli, diyafram öncelikli ve AE programı. (Alan derinliğini dahil edersem beş mod oluyor.) Dört ölçüm modu var: değerlendirme, kısmi, spot ve orta ağırlıklı ortalama. Ben çoğunlukla nokta ölçümü kullanıyorum. AF modu (otomatik odaklama) hareketsiz nesneler için bir çekim veya hareketli nesneler için bir servo için ayarlanabilir.  Ayrıca, kendi odaklama noktanızı ayarlayabilirsiniz, Muhtemelen en etkileyici özelliği, Canon’un EYE CONTROL dediği odaklama noktasını gözünüzle değiştirebildiğiniz göz kontrol AF. Vizöre baktığınızda foucsing  gözünüzün hareketini izleyip nereye odaklanmak istediğinizi anlıyor ve oraya netlik yapıyor. Bu inanılmaz ve gerçekten çok hızlı. Günümüz dijital kameralarında olmayan ve çok pahalı bir sistem.Neden şimdiki kameralarda olmadığını buradan anlayabilirsiniz.

Biraz daha fazla teknik bilgiye ilgi duyanlar için, ölçüm aralığı EV 0-20’dir ve pozlama telafisi, 1/3 stop artışlarla 3 durak artı veya eksi olarak ayarlanabilir.  ISO 6-6400 arasındaki filmleri kullanabilirsiniz. DX kodlu filmlerde  ISO 25-5000 arasında kalıyor. Dahili flaş yok ama elbette ama Canon uyumlu tüm flaşları kullanmak için bir hotshoe var. E- TTL ile flaş ünitesi otomatik pozlama yapılabiliyor. Film rulosunun  sonuna ulaştığında otomatik olarak geri sarar. Kendi filmlerini işleyenler için, özel işlevlerden biri, film bitip geri sarım tamamlandığında filmin ucu dışarda kalır ve karanlık odada film kasedini parçalamanıza gerek kalmaz. ( en çok da bu özelliği hoşuma gitti ) EOS-3 ayrıca 9 kareye kadar çoklu pozlamaya izin verir. Enstantane hızları 30 saniye ile 1/8000 arasındadır. Son olarak, bir lens takılı olmadan 780 gram ağırlığında ve oldukça büyük bir makine. Benim gibi batterygrip ile kullanıyorsanız içindeki sekiz adet AA pille birlikte ağırlığı bir kilonun üzerine çıkıyor.

Sonuç olarak film fotoğrafçılığında gelinen son noktaya ulaşmak ve dijital makinenizle yaptıklarınızı ve hatta yapamadıklarını yapmak istiyorsanız Canon EOS 3 tam size göre. 45 AF noktası,su ve toza dayanıklı gövde, gözle kontrol edilebilen netleme noktaları gibi günümüz teknolojilerinin ötesinde özellikleri üzerinde barındıran bir filmli fotoğraf makinesi. Kendisine sahip olduğum için kendimi şanslı hissediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir